Online misleiding? Vrees voor strengere Nederlandse regels
Bijgewerkt op: 16 februari 2021
De Autoriteit Consument en Markt (ACM) wil grenzen stellen aan online misleiding. De toezichthouder wil voorkomen dat de consument in de digitale economie het onderspit delft door aanvullend op bestaande wetgeving met een leidraad te komen die de grens tussen verleiding en misleiding moet gaan bewaken. Thuiswinkel.org heeft twijfels bij de toegevoegde waarde van zo’n leidraad en vreest dat Nederlandse bedrijven in Europa zo op achterstand worden gesteld.
ACM heeft vandaag een leidraad ter consultatie aangeboden, waarin zij misstanden wil rechtzetten. Volgens de toezichthouder bestaan die misstanden uit vooraf geselecteerde informatie die de consument te zien krijgt of bijvoorbeeld in een bepaalde volgorde aan hem wordt aangeboden.
Betutteling van de consument
“Het is vanzelfsprekend dat ACM in haar rol naar dit onderwerp te kijkt. Wel heb ik op voorhand twijfels bij de toegevoegde waarde hiervan,” zegt Martijn Hos namens Thuiswinkel.org. “Er is al veel goede regelgeving die de consument op dit onderwerp beschermt. Zo is misleiding op grond van de Wet oneerlijke handelspraktijken al verboden. Daarnaast heeft een consument vaak een herroepingsrecht: een recht waarmee de consument zonder opgave van reden de aankoop ongedaan kan maken. Ik vraag mij daarom af of deze leidraad niet betuttelend is. Of nog erger: dat Nederlandse bedrijven op een concurrentie-achterstand worden gezet omdat strengere regels die misleiding moet tegengaan elders in Europa niet zullen gelden.”
Next steps
ACM doet voorstellen in de vorm van een leidraad. Makkelijk gezegd: de toezichthouder zet op een rijtje hoe zij vindt dat de regels omtrent misleiding moeten worden uitgelegd. Bedrijven en maatschappelijke organisaties worden vervolgens in een consultatie gevraagd wat zij van de interpretatie vinden. Met de leden van Thuiswinkel.org zullen we de leidraad bestuderen en richting ACM en onze stakeholders van ons commentaar voorzien.
Onderwerpen
Heb jij vragen over
dit onderwerp?
Neem dan contact met onze expert.
Deel dit nieuwsartikel
Recente artikelen over dit onderwerp
-
Update over PPWR
Gepubliceerd op 27 augustus 2026Onderwerpen VertrouwenVerpact houdt voorlopig vast aan de bestaande praktijk rond de PPWR. Lees wat dit betekent voor verpakkingsaangifte en jouw verantwoordelijkheden.
-
Europese Verpakkingswetgeving (PPWR): de belangrijkste vragen beantwoord
Gepubliceerd op 18 december 2025KennisartikelOnderwerpen VertrouwenThuiswinkel.org en Verpact gaven uitleg over de PPWR en UPV-verplichtingen. In dit artikel vind je de belangrijkste vragen en antwoorden over producentenverantwoordelijkheid voor verpakkingen.
-
NIS2 komt eraan: ben jij al aantoonbaar veilig?
Gepubliceerd op 16 juli 2026Onderwerpen VertrouwenVanaf 15 augustus treedt de Europese NIS2-richtlijn in werking. Voor de meeste Thuiswinkel.org leden geldt: je valt niet direct onder de wet, maar je klanten verwachten wél dat je veilig werkt. Hoe bereid je je voor?
-
Strengere telemarketingregels per 1 juli: alleen bellen met toestemming
Gepubliceerd op 2 juli 2026Onderwerpen VertrouwenVanaf 1 juli 2026 mogen bedrijven consumenten en kleine ondernemers alleen nog bellen met voorafgaande toestemming. Dit zijn de nieuwe telemarketingregels.