SHEIN onder vuur vanwege structureel overtreden EU-consumentenregels
Bijgewerkt op: 5 juni 2025
Uit een gezamenlijk onderzoek van Europese toezichthouders, waaronder de Nederlandse ACM, blijkt dat het Chinese platform SHEIN consumenten misleidt en zich niet houdt aan de geldende wetgeving. Thuiswinkel.org heeft zich het afgelopen jaar hard gemaakt om op te treden tegen nieuwe webshops die zich niet aan Europese regels houden en is positief over het feit dat Europese toezichthouders nu daadwerkelijk ingrijpen.
Het Consumer Protection Cooperation (CPC)-netwerk en de Europese Commissie hebben SHEIN op de hoogte gebracht van verschillende praktijken op het platform die in strijd zijn met de EU-consumentenwetgeving. Zo toont de webshop regelmatig nep-kortingen, het plaatst aftelklokken om klanten onder druk te zetten en verstrekt ontbrekende of misleidende informatie over retourneren en terugbetalingen. Ook geeft het onjuiste of misleidende productlabels, worden contactgegevens verborgen en blijken duurzaamheidsclaims niet te kloppen.
Het is om goed te zien dat SHEIN wordt verzocht haar platform in overeenstemming te brengen met de regelgeving en om aanvullende informatie te verstrekken aan het CPC-netwerk. Als het bedrijf haar werkwijze niet binnen een maand aanpast, kunnen lidstaten zoals Nederland zelfstandig handhavend optreden. Bij aanhoudende oneerlijke handelspraktijken kunnen boetes volgen tot 900.000 euro per overtreding.
Oproep Thuiswinkel leidt tot actie
Thuiswinkel heeft via verschillende brieven aangekaart dat de praktijken van niet-Europese platformen niet voldoen aan onze consumentenregels, wat leidt tot oneerlijke concurrentie. Als de ene webshop zich netjes aan de regels houdt en de andere niet, ontstaat er een ongelijk speelveld. Als platforms als SHEIN zich structureel niet aan de regels houden, ondermijnen ze het vertrouwen in de hele e-commercesector.
Het ingrijpen van de Europese toezichthouders is daarom terecht en noodzakelijk. Het is goed om te zien dat toezichthouders samenwerken en zo daadkrachtig kunnen optreden tegen webshops die in meerdere landen de consumentenregels overtreden. Dit is helpend voor consumenten en voor alle webshops die zich aan de regels houden.
Onderwerpen
Deel dit nieuwsartikel
Recente artikelen over dit onderwerp
-
Nieuwe verplichting voor webshops: de herroepingsfunctie komt eraan
Gepubliceerd op 11 mei 2026KennisartikelOnderwerpen VertrouwenWebshops moeten een duidelijke herroepingsknop aanbieden waarmee klanten binnen bedenktijd online kunnen ontbinden en direct bevestiging krijgen.
-
CBAM vanaf 2026: wat verandert na het Omnibus‑pakket?
Gepubliceerd op 9 juni 2026Onderwerpen InvloedHet produceren van goederen kost veel CO2-uitstoot. Daarom werd vanaf 1 oktober 2023 het Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM) geleidelijk van kracht. Sinds 1 januari 2026 is de definitieve fase ingegaan, waarin ook een financiële component geldt. Lees verder om te ontdekken of je ook moet afdragen.
-
Annuleringsvoorwaarden bij pakketreizen: zorg voor duidelijke vermelding in de boekingsbevestiging
Gepubliceerd op 2 juni 2026KennisartikelOnderwerpen VertrouwenReisondernemers doen er goed aan hun boekingsproces te controleren: annuleringskosten moeten duidelijk in de boekingsbevestiging staan, niet alleen in de algemene voorwaarden
-
Future of e-payments in e-commerce: Europa aan zet
Gepubliceerd op 13 mei 2026Onderwerpen InvloedTijdens de E-commercepoort stond de toekomst van e-payments centraal, met aandacht voor Europese betaaloplossingen, digitale soevereiniteit en werkbare BNPL-regels.