Beperkingen door corona? Reizigers mogelijk recht op prijsverlaging
Bijgewerkt op: 17 januari 2023
Reizigers die door de coronapandemie geen gebruik kunnen maken van alle onderdelen van een pakketreis, bijvoorbeeld door gesloten zwembaden, restaurants of een avondklok, hebben mogelijk recht op prijsverlaging. Dat bevestigt het Hof van Justitie van de EU in een uitspraak.
Twee reizigers hadden bij een Duitse reisorganisator een pakketreis voor twee weken Gran Canaria in maart 2020 geboekt. Daar werden tijdens hun verblijf maatregelen ingevoerd om de verspreiding van COVID-19 tegen te gaan. De stranden werden gesloten, er werd een avondklok ingesteld waardoor reizigers hun hotelkamer niet mochten verlaten, de zwembaden en ligstoelen waren niet langer toegankelijk en het animatieprogramma was geannuleerd. Ook moesten zij voortijdig naar huis. Daarom vroegen zij een prijsverlaging van 70%.
De organisator van de reis was van mening dat hij niet aansprakelijk kon worden gesteld voor wat een 'algemeen levensrisico' was en weigerde de prijsverlaging door te voeren. Het Hof heeft nu geoordeeld dat 'een reiziger recht heeft op een verlaging van de prijs van zijn pakketreis wanneer de non-conformiteit van de in zijn pakketreis inbegrepen reisdiensten te wijten is aan beperkingen die op zijn reisbestemming zijn opgelegd om de verspreiding van een besmettelijke ziekte, zoals COVID-19, tegen te gaan.'
Volgens het Hof voorziet de richtlijn betreffende pakketreizen in een risicoaansprakelijkheid voor de organisator. Hij is alleen niet verantwoordelijk als de niet-uitvoering of gebrekkige uitvoering van de reisdienst aan de reiziger toe te rekenen is, en dat is hier niet het geval.
De precieze prijsverlaging wordt nog beoordeeld in het licht van de in de betrokken pakketreis begrepen diensten en moet overeenkomen met de waarde van de diensten waarvan de non-conformiteit is vastgesteld.
Onderwerpen
Heb jij vragen over
dit onderwerp?
Neem dan contact met onze expert.
Deel dit nieuwsartikel
Recente artikelen over dit onderwerp
-
AI en marketing
Gepubliceerd op 22 juli 2026E-learningOnderwerpen KennisIn deze e-learning leer je hoe het vak van marketeer veranderd door AI. Je leert onder andere wat AI is, op welke gebieden marketeers AI inzetten en hoe jij zelf AI kan gaan inzetten tijdens jouw werk.
-
AI voor directeuren
Gepubliceerd op 20 juli 2026E-learningOnderwerpen KennisDeze praktische e-learning geeft jou als directeur inzicht in hoe AI je bedrijfsprocessen kan versterken, welke kansen en risico’s er zijn en hoe je AI succesvol binnen jouw organisatie implementeert.
-
NIS2 komt eraan: ben jij al aantoonbaar veilig?
Gepubliceerd op 16 juli 2026Onderwerpen AlgemeenVanaf 15 augustus treedt de Europese NIS2-richtlijn in werking. Voor de meeste Thuiswinkel.org leden geldt: je valt niet direct onder de wet, maar je klanten verwachten wél dat je veilig werkt. Hoe bereid je je voor?
-
Strengere telemarketingregels per 1 juli: alleen bellen met toestemming
Gepubliceerd op 2 juli 2026Onderwerpen VertrouwenVanaf 1 juli 2026 mogen bedrijven consumenten en kleine ondernemers alleen nog bellen met voorafgaande toestemming. Dit zijn de nieuwe telemarketingregels.