Versnelde Europese heffing op pakketjes van buiten de EU: goed nieuws voor webwinkels in Nederland
Bijgewerkt op: 17 november 2025
Thuiswinkel juicht volgende stap naar een eerlijk speelveld toe: goedkope importproducten niet langer bevoordeeld.
De Europese Unie schaft per 2026 de vrijstelling van invoerrechten op pakketjes tot € 150 af. Dat heeft de Raad van de Europese Unie vorige week besloten. Vanaf dat moment vallen álle aankopen van buiten de EU, ongeacht hun waarde, onder de Europese douaneregels. Goed nieuws voor Nederlandse e-commerceondernemers, en een doorbraak waar Thuiswinkel.org zich al jaren hard voor maakt.
Waarom is dit besluit zo belangrijk?
Vandaag de dag komen er dagelijks miljoenen pakketjes van buiten de EU Europa binnen. Op dit moment profiteren niet-Europese webwinkels van een vrijstelling op invoerrechten voor zendingen onder de €150. Dat zorgt voor prijsdumping, onduidelijke productveiligheid en oneerlijke concurrentie. Met het besluit willen de EU-lidstaten, samen met de Europese Commissie en het Europees Parlement, zorgen voor eerlijkere concurrentie tussen Europese en niet-Europese webwinkels. De maatregel gaat in 2026 van kracht, dankzij een tijdelijke IT-oplossing die vooruitloopt op de komst van de nieuwe EU Customs Authority en Data Hub in 2028.
Dit is een doorbraak waar Thuiswinkel.org al jaren voor pleit. We namen het voortouw door de problematiek in onze sector al vroeg aan te kaarten bij toezichthouders, beleidsmakers, Europese vertegenwoordigers, douane en Kamerleden.
Wat verandert er?
- De € 150-vrijstelling voor invoerrechten verdwijnt in 2026;
- Tot 2028 geldt een tijdelijke regeling voor het berekenen van invoerrechten;
- Alle pakketjes van buiten de EU worden voortaan gelijk behandeld;
Wat betekent dit voor jou als ondernemer?
De afschaffing van de vrijstelling is goed nieuws voor Nederlandse retailers. Het zorgt voor een gelijker speelveld in de onlinehandel en biedt bescherming tegen oneerlijke prijsvoordelen van niet-EU-webshops. Niet onbelangrijk, Nederlandse ondernemers krijgen straks ruimte om duurzaam, veilig en betrouwbaar te ondernemen.
Op naar de volgende stap
Wij blijven ons inzetten voor een Europese retailmarkt waarin alle spelers – binnen én buiten de EU – aan dezelfde regels moeten voldoen. Deze doorbraak is slechts één stap binnen dit bredere dossier. Maar het laat zien dat samenwerking loont, en dat het speelveld stap voor stap eerlijker wordt. Alleen zo kunnen we consumenten écht beschermen en ondernemers een gezonde, toekomstbestendige markt bieden.
Meer weten over onze inzet voor eerlijke concurrentie? Neem contact op met ons public affairs team via: belangenbehartiging@thuiswinkel.org
Onderwerpen
Heb jij vragen over
dit onderwerp?
Neem dan contact met onze expert.
Deel dit nieuwsartikel
Recente artikelen over dit onderwerp
-
Rapport Wennink roept op tot keuzes voor de toekomst
Gepubliceerd op 15 januari 2026KennisartikelOnderwerpen InvloedHet Rapport Wennink waarschuwt dat Nederland te weinig investeert in innovatie en productiviteit. E-commerce kan bijdragen aan groei, mits randvoorwaarden als infrastructuur en beleid verbeteren.
-
Kabinet stelt heffing op pakketjes van buiten de EU uit
Gepubliceerd op 14 januari 2026Onderwerpen InvloedHet kabinet stelt de nationale heffing op pakketjes van buiten de EU uit. Thuiswinkel.org betreurt dit en pleit voor snelle actie tegen onveilige producten en oneerlijke concurrentie.
-
2026: Waar zetten we op in met onze belangenbehartiging?
Gepubliceerd op 18 december 2025KennisartikelOnderwerpen InvloedIn 2026 zet Thuiswinkel.org in op eerlijke concurrentie, een sterk ondernemersklimaat, digitale veiligheid en circulariteit, met focus op uitvoerbare wetgeving in Nederland en Europa.
-
Pakketjes uit niet-Europese landen vanaf februari duurder door nieuwe nationale handling fee van 2 euro
Gepubliceerd op 4 december 2025Onderwerpen InvloedVanaf 2026 geldt in Nederland een handling fee van €2 per direct geïmporteerd product van buiten de EU. Dit moet het speelveld eerlijker maken en de handhaving versterken.